21.06.2024 Legionowo, Międzynarodowy Dzień Jogi- PEŁNIA SERCA - relacja

 Z okazji Międzynarodowego Dnia Jogi  w Parku Jana Pawła II w Legionowie odbyło się o wydarzenie o nazwie PEŁNIA SERCA, w którym uczestniczyło ok. 40 osób.
Przygotowałam je wspólnie z Rafałem Golan- nauczycielem kursów TTC w Indiach.
 
Link relacji z wydarzenia:
 
Jakie tematy były poruszane podczas spotkania?
👉Czym jest joga?
Rafał przybliżył uczestnikom, czym jest joga.

„Obecnie kojarzymy, że Joga to asany, ćwiczenia gimnastyczne czy rozciąganie, ale to nie tylko to to tylko jedna z metod. Joga to holistyczne całościowe podejście do człowieka, ciało oddech, emocje, umysł nie mogą być od siebie oddzielone.

Słowo Joga pochodzi od slowa Yuj z najtarszej ksiegi swiata Rigveda co oznacza Połączenie. I to właśnie chodzi, abyśmy byli w zgodzie ze samym sobą. Aby emocje i logika zaczęły działać razem, aby ciało i umysł chodziły ze sobą w parze. A gdy już osiągniemy ta wewnętrzną harmonie to nasze odczucie Ja się powiększa, zaczynamy widzieć resztę świata innych ludzi, drzewa, zwierzęta jako nasza część widzimy siebie jako część większej całości i wtedy nie ma miejsca na egoizm

Tylko przy takim podejściu możemy zbalansować nasze emocje i umysł

Samatvam Yog Ucyate (bhagavad Gita)

Joga to zbalansowany umysł

Joga to taki stan bycia w którym świat zewnętrzy nie determinuje tego czy jesteśmy szczęśliwi, ale to szczęście wypływa z nas z naszego wnętrza bez względu na to co dzieje się na zewnątrz.

Joga jako sposób na odkrycie swojego prawdziwego JA oraz odkrycie radości życia.

Dlatego Joga to pełny holistyczny system, to filozofia życia. To droga do zaakceptowania siebie, do zwiększenia odwagi, szacunku do siebie i do innych.

W jodze wykorzystujemy wiele metod, aby osiągnąc ten zbalansowany stan umysłu. Sa to asany–  pozycje w Jodze i obecnie najsłynniejsza część tego systemu w Zachodnim świecie, to Pranayama praca z oddechem, to Medytacja, czyli wejście  wgłąb siebie i ustabilizowanie swojego umysłu, to filozofia jak żyć. To praca z naszymi emocjami i naszymi myślami

Historia: kiedyś Joga była tylko dla mnichów lub dla ludzi którzy odrzucili życie materialne, aby skupić się na duchowym. Yogendra ji wprowadził Jogę do domostw i do rodzin do powszechnego spoleczeństwa. Jego żona- mother Sita Devfi zaczęła wprowadzać jogę dla kobiet do tych praktyk”

👉Kriyas

Kapalarandra Dhouti- jedna z metod, którą wykonaliśmy. Polega na masowaniu pewnych punktów na twarzy w celu oczyszczania zatok z wydzieliny z zatok.

Kapala–  twarz

Randra– zatoki

Dhouti– oczyszczanie

👉Asany
Wspólnie ćwiczyliśmy główne pozycje jogi, ale również asany według Sri Yogendra- założyciela najstarszego Instytutu Jogi w Indiach. Pojawiły się takie asany jak:

Talasana, Konasana, Vakrasana, Ek padasana, Vrikshasana, Virabhadrasana 2, Malasana, Parvatasana series, Yoga mudra, Kot/Krowa, Adhomuka Svanasana, Bhujangasana, Pawanmuktasana, Ananda Balasana, Vakrasana, Yasthikasana, Shavasana

👉Praca nad emocją w praktyce poprzez ciało-

EFT (tapping) (self acceptance)

Pracowaliśmy nad emocją związaną z pewnością siebie, EGO, poczuciem własnej wartości.
Opukukiwaliśmy określone punkty na twarzy palcami, obojczyk i miejsce pod pachami, gdyż są one zarówno wejściami, jak i punktami wyjścia dla uwolnienia emocji, które na nas działają.

Podczas opukiwania Rafał wypowiadał słowa związane min.z akceptacją siebie.

👉Pranayama (Techniki oddechowe)
W rytmie muzyki wykonaliśmy 18 minutową metodę. Trzy rundy:  wdech nosem- przepona, klatka, wydech ustami. Po każdej rundzie następowało wstrzymanie oddechu.

Ćwiczenia głębokiego oddychania chwilowo obniżają aktywność kory przedczołowej naszego mózgu (odpowiedzialnej za rozumowanie i logiczne myślenie). Nasze fale mózgowe się zmieniają na fale alpha, a nawet gamma, które są odpowiedzialne za głęboką intuicje oraz zwiększoną kreatywność i stan inspiracji. Czerpiąc z naszej podświadomości, pogłębiamy połączenie i relację z naszą psychiką i emocjami, co ma efekt transformacyjny. Nasza intencja jest głęboko zakorzeniona w nas. Można tez doświadczyć uwolnienia emocjonalnego.

Pozwala nam to też jak gdyby zresetować nas i wzmocnić nasz uklłd nerwowy i napełnić nas pozytywną energią.

👉Medytacja Księżycowa połączona z Koncertem dźwięków. 

Wspólnie zaśpiewaliśmy 108 razy Mantrę Księżycową.

OM SHRAM SHREEM SHROUM SAHA CHANDRAMASE NAMAHA

 Co oznaczają jej słowa i dlaczego śpiewana jest 108 razy?

OM– dźwięk wszechświata

SHRAM SHREEM SHROUM – Beej Mantry (przywołują energię, pochodzą z najstarszych Ksiąg Wedyjskich). To najbardziej dobroczynne ze wszystkich dźwięków, przyciągające do nas wszystko, co dobre, pomocne i sprzyjające pozytywnemu wzrostowi i rozwój.

Chandra– Księżyc

Namaha- Przywitanie Księżyca

Dlaczego 108? W hinduizmie liczba 108 ma wiele znaczeń i jest uważana za świętą liczbę.

108 symbolizuje doskonałość i nieskończoność

108 średnic ziemi to średnica słońca

108 średnic słońca to odległość słońca od ziemi

108 średnic księżyca to odległość księżyca od ziemi.

108 w numerologii to 1+0+8= 9 to „dziewiątka” , która symbolizuje szczęście i nieskończoność

108 nazywana przez hinduskich uczonych „Wielką Radością”, ponieważ jest bez reszty podzielna przez sumę swoich cyfr: 1+0+8=9, a 108:9= 12

108 to ciężar atomowy srebra

Na koniec wszyscy zrelaksowaliśmy się przy dźwiękach mis księżycowych, mis kryształowych, gongów i innych etnicznych instrumentów

Można było też poczuć na sobie moc wibracji ogromnej misy tybeńskiej, do której można było wejść.
 
Dziękuję za Waszą obecność i do zobaczenia!
 
Dziękuję Sylwii Krzyżanowskiej-Grabiec- Dyrektor MOK w Legionowie za możliwość organizacji i sfinansowanie wydarzenia.
 
21.06.2024 Legionowo, Międzynarodowy Dzień Jogi- PEŁNIA SERCA - relacja kaash yoga, kasia mikutowicz. rafał golan, medytacja, pranayama, koncert dźwięków, joga, asany, soundhealing, joga w legionowie