21.06.2024 Legionowo, Międzynarodowy Dzień Jogi- PEŁNIA SERCA - relacja
Przygotowałam je wspólnie z Rafałem Golan- nauczycielem kursów TTC w Indiach.
„Obecnie kojarzymy, że Joga to asany, ćwiczenia gimnastyczne czy rozciąganie, ale to nie tylko to to tylko jedna z metod. Joga to holistyczne całościowe podejście do człowieka, ciało oddech, emocje, umysł nie mogą być od siebie oddzielone.
Słowo Joga pochodzi od slowa Yuj z najtarszej ksiegi swiata Rigveda co oznacza Połączenie. I to właśnie chodzi, abyśmy byli w zgodzie ze samym sobą. Aby emocje i logika zaczęły działać razem, aby ciało i umysł chodziły ze sobą w parze. A gdy już osiągniemy ta wewnętrzną harmonie to nasze odczucie Ja się powiększa, zaczynamy widzieć resztę świata innych ludzi, drzewa, zwierzęta jako nasza część widzimy siebie jako część większej całości i wtedy nie ma miejsca na egoizm
Tylko przy takim podejściu możemy zbalansować nasze emocje i umysł
Samatvam Yog Ucyate (bhagavad Gita)
Joga to zbalansowany umysł
Joga to taki stan bycia w którym świat zewnętrzy nie determinuje tego czy jesteśmy szczęśliwi, ale to szczęście wypływa z nas z naszego wnętrza bez względu na to co dzieje się na zewnątrz.
Joga jako sposób na odkrycie swojego prawdziwego JA oraz odkrycie radości życia.
Dlatego Joga to pełny holistyczny system, to filozofia życia. To droga do zaakceptowania siebie, do zwiększenia odwagi, szacunku do siebie i do innych.
W jodze wykorzystujemy wiele metod, aby osiągnąc ten zbalansowany stan umysłu. Sa to asany– pozycje w Jodze i obecnie najsłynniejsza część tego systemu w Zachodnim świecie, to Pranayama praca z oddechem, to Medytacja, czyli wejście wgłąb siebie i ustabilizowanie swojego umysłu, to filozofia jak żyć. To praca z naszymi emocjami i naszymi myślami
Historia: kiedyś Joga była tylko dla mnichów lub dla ludzi którzy odrzucili życie materialne, aby skupić się na duchowym. Yogendra ji wprowadził Jogę do domostw i do rodzin do powszechnego spoleczeństwa. Jego żona- mother Sita Devfi zaczęła wprowadzać jogę dla kobiet do tych praktyk”
Kriyas
Kapalarandra Dhouti- jedna z metod, którą wykonaliśmy. Polega na masowaniu pewnych punktów na twarzy w celu oczyszczania zatok z wydzieliny z zatok.
Kapala– twarz
Randra– zatoki
Dhouti– oczyszczanie
Asany
Wspólnie ćwiczyliśmy główne pozycje jogi, ale również asany według Sri Yogendra- założyciela najstarszego Instytutu Jogi w Indiach. Pojawiły się takie asany jak:
Talasana, Konasana, Vakrasana, Ek padasana, Vrikshasana, Virabhadrasana 2, Malasana, Parvatasana series, Yoga mudra, Kot/Krowa, Adhomuka Svanasana, Bhujangasana, Pawanmuktasana, Ananda Balasana, Vakrasana, Yasthikasana, Shavasana
Praca nad emocją w praktyce poprzez ciało-
EFT (tapping) (self acceptance)
Pracowaliśmy nad emocją związaną z pewnością siebie, EGO, poczuciem własnej wartości.
Opukukiwaliśmy określone punkty na twarzy palcami, obojczyk i miejsce pod pachami, gdyż są one zarówno wejściami, jak i punktami wyjścia dla uwolnienia emocji, które na nas działają.
Podczas opukiwania Rafał wypowiadał słowa związane min.z akceptacją siebie.
Pranayama (Techniki oddechowe)
W rytmie muzyki wykonaliśmy 18 minutową metodę. Trzy rundy: wdech nosem- przepona, klatka, wydech ustami. Po każdej rundzie następowało wstrzymanie oddechu.
Ćwiczenia głębokiego oddychania chwilowo obniżają aktywność kory przedczołowej naszego mózgu (odpowiedzialnej za rozumowanie i logiczne myślenie). Nasze fale mózgowe się zmieniają na fale alpha, a nawet gamma, które są odpowiedzialne za głęboką intuicje oraz zwiększoną kreatywność i stan inspiracji. Czerpiąc z naszej podświadomości, pogłębiamy połączenie i relację z naszą psychiką i emocjami, co ma efekt transformacyjny. Nasza intencja jest głęboko zakorzeniona w nas. Można tez doświadczyć uwolnienia emocjonalnego.
Pozwala nam to też jak gdyby zresetować nas i wzmocnić nasz uklłd nerwowy i napełnić nas pozytywną energią.
Medytacja Księżycowa połączona z Koncertem dźwięków.
Wspólnie zaśpiewaliśmy 108 razy Mantrę Księżycową.
OM SHRAM SHREEM SHROUM SAHA CHANDRAMASE NAMAHA
Co oznaczają jej słowa i dlaczego śpiewana jest 108 razy?
OM– dźwięk wszechświata
SHRAM SHREEM SHROUM – Beej Mantry (przywołują energię, pochodzą z najstarszych Ksiąg Wedyjskich). To najbardziej dobroczynne ze wszystkich dźwięków, przyciągające do nas wszystko, co dobre, pomocne i sprzyjające pozytywnemu wzrostowi i rozwój.
Chandra– Księżyc
Namaha- Przywitanie Księżyca
Dlaczego 108? W hinduizmie liczba 108 ma wiele znaczeń i jest uważana za świętą liczbę.
108 symbolizuje doskonałość i nieskończoność
108 średnic ziemi to średnica słońca
108 średnic słońca to odległość słońca od ziemi
108 średnic księżyca to odległość księżyca od ziemi.
108 w numerologii to 1+0+8= 9 to „dziewiątka” , która symbolizuje szczęście i nieskończoność
108 nazywana przez hinduskich uczonych „Wielką Radością”, ponieważ jest bez reszty podzielna przez sumę swoich cyfr: 1+0+8=9, a 108:9= 12
108 to ciężar atomowy srebra
Na koniec wszyscy zrelaksowaliśmy się przy dźwiękach mis księżycowych, mis kryształowych, gongów i innych etnicznych instrumentów